Show

4. Dlaczego warto wyczyścić kanały wentylacyjne?

PT Duct Cleaning

Każdy utrzymuje swoje domy z różnych rodzajów powodów, które obejmują:

1.   utrzymanie bezpiecznego i zdrowego otoczenia domu i rodziny,

2.   unikanie drogich drigich napraw,

3.   ochronę wartości majątku,

4.   utrzymywanie domów w dobrej kondycji.

Naturalnie zdrowie i bezpieczeństwo Twojej rodziny jest najważniejszym z tych motywów. Zalety czyszczenia kanałów wentylacyjnych i ilość możliwych do uniknięcia  problemów zdrowotnych sprawiają, że jest to jedno z najbardziej istotnych rzeczy w utrzymaniu domu.

Specjaliści spierają się czy istnieje bezpośredni związek między czyszczeniem kanałów wentylacyjych i ochroną zdrowia. Musimy wziąć pod uwagę różne przypadki. Nikła ilość kurzu domowego w Twoich kanałach jest normalna, ale są też przykłady kanałów, które stały się silnie zanieczyszczone różnymi materiałami i one  mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia. W rzeczywistości, system kanałów może służyć do rozprowadzania tych zanieczyszczeń w całym domu. W tym przypadku czyszczenie kanałów  jest jak najbardziej potrzebne

 • Badania pokazują, że standardowa inspekcja wraz z konserwacją systemów klimatyzacji i ogrzewania to jedno z najbardziej popularnych procedur obsługi nieruchomości. Jeżeli pleśń i grzyby zagnieżdżą się w domu, może to być trudne do usunięcia, nie wspominając jak kosztowna jest wymiana systemu grzewczo-chłodzącego.
 • Serwis systemów chłodzenia i ogrzewania jest niezbędny do ich optymalnej pracy i powinien obejmować czyszczenie chłodnic, okapów, wentylatorów i wymienników grzewczych. Czyste, wydajne systemy mają dłuższą żywotność, są mniej awaryjne i generalnie działają bardziej efektywnie niż zabrudzone układy.
 • Czyszczenie tych typów elementów może również uwolnić kurz, pleśń lub alergeny, które następnie dostaną się do Twojego domu. W związku z tym bardzo ważne jest, aby czyścić kanały powietrzne jednocześnie z serwisem ogrzewania i klimatyzacji.

Kiedy należy czyścić kanały wentylacyjne?

Wielu ludzi po prostu czyści kanały powietrzne  w nagłych sytuacjach typu:

 • pożar lub powódź w domu,
 • woda dostająca się do kanałów
 • woda z cieknącego dachu lub rury,
 • gruz, ograniczający przepływ powietrza,
 • zagnieżdżenie owadów lub gryzoni w przewodzie kanałowym
 •  remont domu,
 • pojawienie się pyłu w powietrzu,
 • nieprzyjemne zapachy pochodzące z systemu HVAC lub kanału wentylacyjnego.

W tych sytuacjach czyszczenie kanałów powietrza jest wręcz koniecznym  działaniem. Kiedy “incydent” jest powiązany z obecnością pleśni, oznacza to, że właściciele domów czekali zbyt długo, a ludzie mieszkający w tym domu są rzeczywiście narażeni na poważne niebezpieczeństwo.

Warto jednak czyścić cały system grzewczo-chłodzący regularnie co trzy lata. Unikniemy w ten sposób nagłych awarii w środku sezonu ogrzewania czy chłodzenia. Regularne czyszczenie daje nam wiele korzyści. 

Korzyści czyszczenia kanałów powietrznych.

1.   Oszczędności

Raporty Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska pokazują, że wyeliminowanie zaledwie 0,4 cala brudu z systemu klimatyzacji, zmniejszy zużycie energii aż o 21%. To pozwala systemom działać sprawniej usuwając zanieczyszczenia z delikatnych elementów mechanicznych. Wyobraź sobie oszczędność 21 dolarów z każdych 100 dolarów miesięcznego rachunku za prąd. To pomoże Ci zaoszczędzić pokaźna sumę z miesięcznego rachunku za energię.

2.   Długość życia systemów

Szacuje się, że prawie 9 z 10 systemów centralnego ogrzewania i systemów klimatyzacji ulega awarii po prostu dlatego, że nie są odpowiednio utrzymywane. Części zamienne do ogrzewania i klimatyzacji są często drogie. Nie wspominając, że całkowita wymiana może kosztować tysiące. Czyszczenie systemu regularnie pomoże Ci wyeliminować nieoczekiwane wydatki w razie niespodziewanej awarii.

3.   Jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń

Wiele osób uważa, że czyszczenie kanałów powietrza jest niezbędne dla zdrowego powietrza wewnątrz pomieszczeń. Kurz, alergeny – pyłki, sierść zwierząt domowych wraz z szkodliwymi toksynami (pleśni, odchody gryzoni) znajdują się zazwyczaj w kanałach wentylacyjnych. Jeśli kanały wentylacyjne nie są często czyszczone te rodzaje zanieczyszczeń mogą być wprowadzane do wewnątrz domu. Mimo, że   rodzina może nie wykazywać reakcji alergicznych, alergeny mogą powodować poważne problemy z oddychaniem i powikłania chorobowe w przyszłości

4.   Zdrowie

Jeśli członkowie Twojej rodziny mają problemy z alergią lub trudności z oddychaniem, czyszczenie kanałów powietrznych może być konieczne dla zapewnienia bezpiecznego klimatu  w domu. Czyszczenie kanałów powietrza znacznie zmniejszy ilość alergenów, kurzu, brudu, pyłków, sierści zwierząt domowych, zarodników pleśni, odchodów owadów i gryzoni w powietrzu wewnątrz domu. Czyste, wdychane powietrze umacnia nasz nasz system imulogicznyco jest ważne zwłascza w okresie sezonowych zachorowań na grypę.

5.   Zapach

Kurz, bakterie i pleśń w kanale powietrznym będą powodować nieprzyjemne zapachy w domu, tak że żadne odświeżacze lub świece nie będą w stanie pomóc. Podczas sezonu grzewczego, powietrze w domu będzie krążyć nad tysiące razy, niosąc zapach w całym domu. Częste czyszczenie kanałów powietrza może łatwo usunąć ten problem całkowicie i poprawić zapach w domu.

6. Czystość

Czyszczenie systemu grzewczo-chłodzącego przeciętnie usuwa 5 do 15 funtów brudu, kurzu i zanieczyszczeń. Wyobraźmy sobie, że taka ilość szkodliwych substancji krąży w naszej domosferze, kiedy działa piec. Bakterie, wirusy, grzyby, roztocza kurzu i rozkładająca się materia organiczna są rozpylane w powietrzu w całym domu z kanałów wentylacyjnych. To oczywiście osiada na naszych meblach, pólkach, podłodze i wymaba sprzątania. Nasi klienci często mówią, że po naszych usługach jest o wiele mniej sprzątania w domu i łatwiej utrzymać czystość na codzień.

7.   Bezpieczeństwo

Mówi się, że wzrost ilości kurzu, brudu, i innych zanieczyszczeń w kanałach wentylacyjnych i  w otworze suszarki może spowodować poważne zagrożenie pożarowe. To szczególnie stwarza niebezpieczeństwo, gdy resztki kurzu, brudu i innych dostaną się do silnika dmuchawy, co może zatkać ujście, zamykając ujście ciepła z systemu suszenia. Zatkane otwory suszarki mogą powodować poważne zagrożenie pożarowe. Prawidłowe czyszczenie otworu suszarki może zapewnić ochronę domu przed zagrożeniem pożarowym wywołanym suszeniem. Prawie 200 pożarów w Illinois rocznie jest spowodowane przez zatkane otwory suszarki. Jeśli twoje ubrania są jeszcze mokre po cyklu suszenia, jest to dobra wskazówka, że otwory twojej suszarki mogą być zatkane kurzem.

Kominek, który nie został oczyszczony i sprawdzony również może powodować potencjalne zagrożenie. Dokłane kontrole mogą zidentyfikować popękane przewody kominowe. Pęknięcia mogą spowodować rozprzestrzenianie się w domy tlenku węgla. Iskry z kominka mogą zapalić  tlenek węgla, a także wywołać pożar domu.