Jak zimą poprawić jakość powietrza w domu?
Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że od jakości powietrza, którym oddychamy, zależy nasze zdrowie. W okresie jesienno-zimowym jakość powietrza drastycznie spada. Ciepło, suchość, utrudniona cyrkulacja powietrza, oraz szkodliwe związki unoszące się w powietrzu mogą negatywnie wpływać na nasz organizm i na nasze samopoczucie. W PT Duct zależy nam na tym, aby uniknąć typowych problemów związanych z negatywnym wpływem zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach, dlatego przygotowaliśmy specjalny zestaw wskazówek, które skutecznie poprawią jakość powietrza w Waszych domach.
Jakość powietrza a wentylacja pomieszczeń
Większość budynków jest budowana tak, aby były energooszczędne – aby zatrzymywały ciepło latem i utrzymywały ciepło zimą. Kiedy zbliżają się chłodne miesiące, właściciele domów przygotowują się do niskich temperatur, szczelnie zabezpieczając okna, które mogłyby wpuszczać zimne powietrze do ich domów. Pomimo tego, że zimne powietrze, rzeczywiście, nie przedostaje się do środka, to cyrkulacja powietrza w takiej sytuacji niemalże nie istnieje. Skutkuje to zmniejszoną wentylacją, która powodować może stęchły zapach i pleśń, a także wilgoć. Szczelna izolacja zapobiega przedostawaniu się świeżego powietrza do domu, zwiększając stężenie zanieczyszczeń i alergenów wewnątrz. Wziąć pod uwagę także należy, że zimą znacznie więcej czasu spędza się w pomieszczeniach, gdzie używa się świec zapachowych i środków czyszczących, co znacznie wpływa na obniżenie jakości powietrza w domu. Obieg powietrza wewnątrz budynku to jeden z najważniejszych czynników umożliwiających utrzymanie dobrej jakości powietrza w domu, który wpływa również na jakość i komfort życia jego mieszkańców.
Dlaczego zima jest problematyczna?
W cieplejszych miesiącach otwierasz okna i wpuszczasz świeże powietrze do domu niemalże codziennie. Jesienią i zimą natomiast postępujesz zazwyczaj odwrotnie, zamykając wszystko szczelnie, izolując i blokując wszelkie szczeliny, przez które mogłoby wniknąć zimne powietrze.
Chociaż zapewnia to ciepło, niestety zatrzymuje powietrze w wewnątrz domu, w którym znajdują się wszystkie zanieczyszczenia. Ponieważ domy budowane są coraz bardziej energooszczędne, jest mniej sposobów na to, aby powietrze z zewnątrz przenikało do domu i pomagało go wentylować.
Jakie są typowe problemy?
Całe to ograniczanie przepływu powietrza prowadzi do wielu problemów. Badania wskazują, że słaba jakość powietrza w pomieszczeniach jest bezpośrednio związana z obecnością lotnych związków organicznych pochodzących z materiałów codziennego użytku, takich jak np. farby, drukarki, czy pyły z podłóg i mebli.
Ponadto wykazano, że sierść zwierząt domowych, środki czystości, dym tytoniowy, pleśń, kurz, środki higieny osobistej, azbest, ołów, tlenek węgla, tlenek azotu i wiele innych czynników również przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach.
W wyniku złej jakości powietrza w pomieszczeniach Ty lub ktoś w Twoim domu może regularnie doświadczać niektórych z tych typowych objawów:
- Zmęczenie
- Objawy grypopodobne
- Bóle głowy
- Zawroty głowy
- Swędzenie oczu, nosa i / lub gardła
- Pogorszenie astmy, alergii lub chorób przewlekłych
Utrzymuj odpowiedni poziom wilgotności
Wilgotność odgrywa znaczącą rolę w jakości powietrza w pomieszczeniach, dlatego ważne jest, aby utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w domu. Aby uzyskać optymalną jakość powietrza w pomieszczeniach, staraj się utrzymywać wilgotność względną na poziomie od 30% do 50%. Wiele inteligentnych termostatów śledzi poziom wilgotności, ale jeśli takiego nie masz, możesz zmierzyć je za pomocą higrometru. Jeśli twoja wilgotność względna jest zbyt niska, rozważ zakup nawilżacza.
Utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności jest szczególnie ważne zimą, ponieważ zimne powietrze zatrzymuje tylko o połowę mniej wilgoci niż ciepłe, dlatego zimą wiele osób ma problemy z spierzchniętymi ustami i suchą skórą. Ponadto niski poziom wilgotności wysusza błony śluzowe, przez co jesteś bardziej podatny na wirusy przeziębienia i grypy.
Wskazówki dotyczące poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach zimą
Tylko dlatego, że jest zima, nie zakładaj, że musisz cierpieć z powodu złej jakości powietrza w pomieszczeniach. Są rzeczy, które możesz zrobić, aby to poprawić. Oto niektóre z naszych zaleceń:
Sprawdź i wyczyść swoje kanały powietrze.
Jest to bezdyskusyjnie najskuteczniejszy sposób na poprawę jakości powietrza wewnątrz budynków. Inspekcja i czyszczenie kanałów powietrznych systemu ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) pomogą Ci zachować zdrowe i czyste powietrze w Twoim domu. Czyste kanały powietrzne zmniejszają ryzyko powstawania alergii, zmęczenia oraz częstych bólów głowy. Jest to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla tych osób, które mają problemy z podrażnieniem oczu i katarem. Jeśli nie wiesz, czy potrzebujesz profesjonalnego czyszczenia kanałów powietrznych – zgłoś się do PT Duct już dziś. Przyjedziemy do Ciebie i ocenimy stan i jakość Twoich przewodów wentylacyjnych. Czyszczenie kanałów skutecznie usuwa nagromadzony kurz i zanieczyszczenia, zapobiegając przedostawaniu się go do przepływu powietrza.
Wyczyść i sprawdź piec. Zapewnienie czystości pieca i filtra pomaga zmniejszyć ilość kurzu i zanieczyszczeń przedostających się do powietrza w naszym mieszkaniu. Twój piec jest integralnym elementem domowego systemu HVAC, więc regularne sprawdzanie i czyszczenie zapewnia jego wydajną pracę przez długi czas.
Rozważ zainstalowanie oczyszczacza powietrza. Filtr powietrza Twojego systemu HVAC pomoże dobrze wychwycić niektóre cząstki i alergeny, które nie są widoczne dla ludzkiego oka, ale nadal mogą wyrządzić poważne szkody. Oczyszczacz powietrza może wyeliminować je z przepływu powietrza w Twoim domu.
Sprawdź poziom wilgotności w swoim domu. Optymalnie poziom wilgotności w Twoim domu powinien utrzymywać się na poziomie od 30 do 50 procent przez cały rok. W chłodniejszych miesiącach powietrze w Twoim domu staje się bardziej suche. Upewnij się, że nawilżacz utrzymuje odpowiednią wilgotność w domu, jednocześnie nie nawilżając go nadmiernie. Zbyt dużo wilgoci powoduje między innymi powstawanie pleśni, która jest toksyczne dla organizmu.
Otwieraj okna codziennie (lub przynajmniej kilka razy w tygodniu) na krótkie okresy czasu.
W miesiącach zimowych wentylacja Twojego domu nie doprowadza tak dużo świeżego powietrza z zewnątrz, jak w innych porach roku. Łatwym środkiem zaradczym jest po prostu codzienne otwieranie okien na krótki czas, nawet na kilka minut.
Używaj bardziej naturalnych produktów do czyszczenia i higieny osobistej. Chemikalia z produktów czyszczących i higieny osobistej dłużej utrzymują się w zimowym powietrzu. Skoncentrowane w ten sposób chemikalia mogą wyrządzić realne szkody w dłuższej perspektywie czasowej twojemu organizmowi.
Regularnie sprzątaj w swoim domu, zwracając szczególną uwagę na dywany, podłogi i zakurzone miejsca. Sprzątanie raz w tygodniu w znacznym stopniu zapobiega przedostawaniu się brudu i kurzu do strumienia powietrza w domu. W dywanach, szczególnie wełnianych gromadzi się masa kurzu i roztoczy. Regularne odkurzanie może radykalnie zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza.
PT Duct Cleaning Chicago, IL – Profesjonalne Czyszczenie Kanałów Wentylacyjnych
W PT Duct Cleaning nasi wyszkoleni specjaliści pomogą Ci w poprawie jakości powietrza w Twoim domu, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Zadzwoń do nas pod numer 773-517-5350 lub 773 744-3296, aby umówić się na konsultację lub czyszczenie Twoich kanałów powietrznych.